Nahrávam Udalosti
Táto udalosť už prebehla.

Týždeň slovenských knižníc 1. – 5. 3. 2021

Prvý marcový týždeň je neodmysliteľne spätý s Týždňom slovenských knižníc, ktorý sa koná pod heslom Knižnice pre všetkých. Tento rok prebieha už jeho 22. ročník.

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici už tradične v rámci Týždňa slovenských knižníc organizuje akciu Knižnica z druhej strany pultu. Akcia má úspech u našich bývalých aj súčasných čitateľov ako aj u širokej verejnosti. Záujemcovia sa počas 5 dní dostanú do služobných priestorov, ktoré sú pre nich inak nedostupné. Akcia zaujala aj mamičky s deťmi, ktoré chcú podporiť svoje ratolesti k láske ku knihám. Častými návštevníkmi sú študenti základných a stredných škôl. Pre nich pripravujeme verziu Dnes som knihovníkom ja. Počas hodín strávených v knižnici sa dozvedia ako kniha putuje odbornými pracoviskami a ako sa dostáva až k čitateľovi. Vyskúšajú si pečiatkovanie, označovanie kníh čipmi rádiofrekvenčnej ochrany a čiarovými kódmi, tí väčší aj katalogizáciu priamo do databázy knižnice. Zakladajú knihy do posuvných regálov v sklade a v požičovni sa zahrajú na knihovníka, či už za okienkom alebo pri samoobslužnom zariadení selfcheck.

Tento rok nám celospoločenská situácia neumožňuje organizovať túto akciu, preto sme sa rozhodli pre on-line verziu. V priebehu týždňa Vám každý deň umožníme „videovstup“ do zákulisia knižnice a predstavíme jedno z odborných oddelení a jeho pracoviská.

V rámci TSK máme pripravené aj odborné prednášky – o autorskom práve bude hovoriť Mgr. Radoslava Rybanová a o osudoch zakázaných kníh porozpráva špecialistka na staré tlače ŠVK Mgr. Monika Danková, PhD. Každý deň Vám predstavíme aj jednu z pozoruhodných knižníc, ktoré na Slovensku máme. Cyklus Architektonická miniséria pozoruhodných knižníc Slovenska pripravil Ing. arch. Rastislav Udžan, PhD. Kolega Mgr. Tomáš Albert, ktorého mnohí poznáte z Bibliografického a databázového centra, Vás spolu s fiktívnou Zuzankou Hraškovou v krátkych ukážkach oboznámi s vyhľadávaním v našom on-line katalógu.

Komentáre

komentárov