Nahrávam Udalosti
Táto udalosť už prebehla.

Hudobné átrium Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a Štátna opera v Banskej Bystrici pozývajú milovníkov operného žánru na besedu s českým režisérom Dominikom Benešom a dramaturgičkou Alžbetou Lukáčovou k premiére opery talianskeho skladateľa Amilcare Ponchielliho LA GIOCONDA.  Podujatie sa uskutoční v stredu 25. apríla 2018 o 16:00 hod. v Hudobnom átriu ŠVK.

La Gioconda je dielom, ktoré tvorí akýsi most medzi verdiovským romantizmom a nastupujúcim verizmom a svojím veľkým baletným vstupom odkazuje aj na tradíciu francúzskej opery. Rozhodne však nie je sentimentálnou selankou, aké sa v čase jej vzniku (1876) ešte komponovali – je realistickou drámou, ktorá sprítomňuje pohnuté osudy jej aktérov natoľko vierohodne, že by mohla byť pokojne obrazom súčasnej spoločnosti. Renesančné Benátky pritom pod veselým karnevalovým zovňajškom ukrývajú intrigy, spleť neprelomiteľnej moci úradov, tajnej polície, špiónov a štátnej inkvizície. Je to zábava v strachu, smiech cez slzy. Na pozadí takejto spoločenskej situácie sa odohrávajú spletité osudy hlavných postáv milostného trojuholníka –  Giocondy, Laury a Enza, doplneného o zloducha Barnabu.

Dominik Beneš pochádza z Opavy. Divadelnému umeniu sa začal venovať na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne v Ateliéri muzikálového herectva. V roku 2012 absolvoval štúdium opernej réžie na Akadémií múzických umení v Prahe uvedením singspielu Jiřího Antonína Bendu Romeo a Julia. V tom istom roku debutoval na profesionálnej scéne réžiou opery Bedřicha Smetanu Tajomstvo v Divadle J. K. Tyla v Plzni. V roku 2015 inscenoval v Divadle F. X. Šaldu v Liberci komickú Donizettiho operu Don Pasquale a nasledoval debut v Národnom divadle v Prahe inscenovaním dvojtitulu opier ruských autorov, Slavíka od Igora Stravinského a Jolanty Petra Iljiča Čajkovského.

Pravidelne spolupracuje s operou Slezského divadla v Opave. V roku 2017 uviedol v Jihočeskom divadle v Českých Budějoviciach operetu Mikádo autorskej dvojice Gilbert & Sullivan. V rokoch 2010-2014 pôsobil ako lektor v opernom štúdiu Konzervatória Plzeň a v súčasnosti spolupracuje s oddelením Kultúrnej dramaturgie so zameraním na divadlo na Slezskej univerzite v Opave.

VSTUP VOĽNÝ!

Bližšie informácie:

Hudobné átrium – nádvorie ŠVK
Lazovná 9, Banská Bystrica
[email protected]
Tel: 048/47 107 44

Otváracie hodiny: pondelok – piatok 10.00 – 17.00 h

Komentáre

komentárov

Zdieľajte tento príspevok, Vyberte si svoju platformu.