Nahrávam Udalosti
Táto udalosť už prebehla.

ŠVK – Literárne a hudobné múzeum v lete po výletoch nechodí – ale spestrenie Vášho výletu zariadiť vieme! Leto u nás sa totiž oplatí zažiť.

Namiesto klasických podujatí máme pre Vás pripravené rôzne témy, o ktorých sa môžete dozvedieť viac – či už vďaka našim lektorom a lektorkám, alebo prostredníctvom rôznych hravých aktivít.Viac informácií o našich expozíciách môžete nájsť TU. Vybrať si môžete z nasledovných tém.

V expozícii Múzeum – domov múz:

Spisovatelia a spisovateľky banskobystrického regiónu

Naozaj Terézii Vansovej radil pri písaní Pavol Dobšinský? Ktorý spisovateľ bol vnukom slávneho Dominika Skuteckého? Ponúkame vám nielen prehľad, ale najmä odpovede.

Regionálne rozprávkarky

Výstavka venovaná piatim vybraným autorkám literatúry pre deti a mládež. Z okienok svojich literárnych príbytkov Vás privítajú Klára Jarunková, Terézia Vansová, Hana Ponická, Zlata Solivajsová a Hana Gregorová. Samozrejmosťou je možnosť prečítať si úryvky z ich tvorby.

Ján Kollár – básnik slovanskej vzájomnosti

Komentovaná výstavka zo zbierok múzea k 225. výročiu narodenia jedného z najznámejších slovenských spisovateľov. Tento program je nutné si objednať vopred.

Šport a literatúra

Šport a literatúra je kombinácia, nad ktorou sa neuvažuje úplne bežne. Kto z literátov obľuboval tenis a kto mal radšej volejbal? Dozviete sa v LHM. Tento program je nutné si objednať vopred.

Štefan Žáry a nadrealizmus

Čo je to nadrealizmus, čo mal spoločné s francúzskym surrealizmom (a čo to vlastne je?) a ako písal Štefan Žáry? Jeho 100. narodeniny oslavujeme celé leto rozprávaním a tvorivým nadrealizmom. Na objednanie.

 

V expozícii Ľudové hudobné nástroje na Slovensku:

Regionálni hudobní skladatelia

Ján Levoslav Bella, Tibor Andrašovan, Ján Cikker, Šimon Jurovský, Zdenko Mikula a ďalší – ako prispeli k rozvoju slovenskej hudobnej kultúry a prečo by sme to mali vedieť?

Za hudbou slovenského ľudu

V expozícii pre Vás vystavujeme 250 ľudových hudobných nástrojov od 60 tvorcov. Príďte si vyskúšať hru na fujare či pastiersku trúbu!

 

V expozícii Bábkarský salón:

Čo nám bábky rozprávali

Ak si chcete vyskúšať vodenie marionet a javajok alebo sa zoznámiť s Dlhým, Žabinkou či slávnym Gašparkom, Bábkarský salón je tu práve pre Vás.

Bábkarský salón na cestách

Nielen ľudia, ale aj bábky rady cestujú. Ak chcete spoznať rôzne druhy bábok a najznámejšie postavičky, rady za Vami pricestujú aj mimo múzea. Na objednanie.

 

V Pamätnom dome J. G. Tajovského v Tajove:

Gregorovský salón

Pamätný dom žije aj cez leto! Príďte navštíviť J. G. Tajovského, jeho manželku Hanu a ich dcéru Dášenku v ich dome v Tajove. Okrem prehliadok Vás počas leta čakajú aj rôzne podujatia.

 

Komentáre

komentárov